Arachnofobie

Arachnofobie je chorobný, úzkostný, nepřekonatelný až panický strach z pavouků, řazený mezi psychiatrické úzkostné poruchy zvané fobie. Člověk trpící arachnofobií si svůj problém uvědomuje a i jemu může připadat absurdní a iracionální, jako např. lidem z jeho okolí či rodiny.

Člověk trpící arachnofobií odmítá dobrovolně se vystavovat sebemenšímu riziku, že přijde do kontaktu s objektem svého strachu – s pavoukem. Nechodí do sklepů ani na půdy, z pouhých pavučin se mu dělá zle a v místnosti, kde jsou takto patrné projevy přítomnosti pavouka, je velmi nervózní a raději rychle odejde.

Příčiny vzniku arachnofobie

Co stojí za samotným vznikem panické hrůzy z pavouků, není zcela jasné ani jednoznačné. Může jít o nepříjemný zážitek z dětství, kdy se dítě dostalo mezi větší množství pavouků a cítilo je po těle, i z doby v pozdějším věku, např. po kousnutí pavoukem.

Pocit nepřekonatelného strachu a odporu k pavoukům však může mít člověk již od narození. Může vzniknout i tím, že se matka bojí pavouků, dítě se pak přirozeně bojí také.

Strach z pavouků rozhodně není jen záležitostí týkající se žen a slabších povah. Arachnofobie je natolik rozšířená, že může dokonce souviset s genetickou evoluční pamětí lidstva. Pavouci jsou s námi od samého začátku našeho vývoje a náš vrozený odpor k těmto tvorům nejspíš nezpůsobuje jejich děsivý nebo nevábný vzhled, ale jedovatost a z ní plynoucí nebezpečí.

Příznaky a projevy arachnofobie

 • strach z pavouka, nepřekonatelný odpor k němu
 • panika z jeho přítomnosti a předtuchy, že se pohne směrem k nám
 • bušení srdce, krácení dechu
 • střídání návalů horka a chladu
 • pocení, sucho v ústech, třas
 • pocit ochromení, neschopnost pohybu, malátnost

Při spatření pavouka se arachnofobik obvykle snaží rychle vymanit z jeho blízkosti, avšak nespouští ho ani na okamžik z očí. Musí vědět, že je stále na místě, po případě kterým směrem se ubírá a reagovat podle toho.

Obvykle nedokáže pavouka sám za žádných okolností zneškodnit, např. sebrat ho na lopatku a vyhodit z místnosti nebo na něj něco hodit či položit a zabránit mu tak v pohybu, natož ho zabít. Může dokonce setrvat ve strnulé pozici, dokud se nedovolá pomoci někoho, kdo pavouka odstraní.

Léčba arachnofobie

Existuje několik léčebných psychoterapeutických metod, např. pohovory, při kterých se má pacient seznámit s podstatou svého strachu, uvědomit si ji a vyrovnat se s ní. Pod dohledem psychoterapeuta může být např. vystavován obávaným situacím styku s pavoukem, a tak se naučit je účinně řešit a překonávat. Tento proces léčby však musí probíhat pomalu a postupně, samozřejmě se souhlasem pacienta. Začíná se např. s obrázky pavouků, poté živým pavoukem v teráriu apod. K používaným lékům se řadí např. antidepresiva nebo anxiolytika – léky potlačující stavy úzkosti.

Arachnofobie patří do témat
 • Ráda bych nějakou radu Nikola 05.08.2017 01:43:31

  Mám 14 a už od mala se děsivě bojím pavouků,vždy když nějakého vidím tak začnu panikařit a nespustim z něj oči,vždy musím zavolat někoho aby dal pavouka pryč sama jsem ho nikdy nezvyklidovala a nevím jak se mám zbavit starchu,je to horší a horší.kdyz po mě pavouk leze tak začnu panikařit a snažím se ho dostat dolů,a vždy strašně brečím,ráda bych nějakou radu jak se aspoň trochu přestala bat

 • Pomozte nám prosím Denisa&Petr 05.08.2016 02:13:28

  Dobrý den,s přítelem nějak úplně arachnofobii nemáme (třeba obrázky nám tolik nevadí a jestliže je bezpečně zavřený v terárku (pokud ho má někdo jako mazla) tak to rpo nás není tak hrozné.Horší to je,když je třeba na záchodě nebo tak, přítel měl teď 6cm pavouka u postele a málem dostal infarkt. Je to už příznak arachnofobie? Jestli že se "bojíme" tech "volných pavouku" ?

  Moc děkujeme za odpovědí

 • Kitty 29.04.2015 12:11:54

  Ten pavouk, hned ze začátku mi zastavil srdce a málem jsem se udusila - díky

 • Jde to i jinak Petr 29.12.2012 18:06:18

  Těch přístupů k léčběfobie je několik. Buďpomocí léků, ale ty jenompřekryjí příznaky avzniká na nich závislostnebo pomocí psychoterapie,ale tam je to většinou zasedlouhodobě a často se dělátechnika expozice, kdy jdetepřímo proti tomu podnětu,samozřejmě ve zvyšujícíse intenzitě. Mému známémupomohl jeden hodnězvláštní psychiatr z Brna(http://www.ladislavpolach.cz), dělali nějakou techniku zNLP a fobie se zbavil běhemasi půl hodiny... nemohl tomuvěřit, že to jde i takrychle... myslím, že vpsychologii existují imodernější postupy nežležet na pohovcee a mluvit otom, c ose nám honí hlavou:) Když tak napište, jestliho někdo znáte, rád bychznal i názor někoho jiného.

  • Re: Jde to i jinak lucie 24.05.2013 10:54:06

   Nejlepší je vždy se osobně přesvědčit , že to čeho se bojíme není až tak hrozné a pak není potřeba žádné odborné pomoci , člověk se pak srovná se vším sám


Fobie a panika patří do témat

Adresář

Poradna na téma Fobie a panika

Diskutujte na téma Fobie a panika

Píšeme jinde
 • Vegetariánský tatarák krok za krokem

  Vegetariánský tatarák krok za krokem

  Tatarák na křupavé topince nebo čerstvé bagetce, kdo by odolal? Pokud hledáte variantu, která se chuťově podobá té masové, zkuste tento recept. Tatarák z avokáda je pikantní, chuťově výrazný a zachutná i těm, kteří nad vegetariánskými pokrmy ohrnují nos.

 • Recept na švestkové čatní krok za krokem

  Recept na švestkové čatní krok za krokem

  Čatní (chutney) je chuťově velmi výrazná omáčka pocházející z indické kuchyně, podává se k masu i zelenině. Základem je vždy ovoce a spousta koření. Tentokrát si ji připravíme ze švestek, jablek, pomerančové šťávy, skořice, chilli a zázvoru.Zdravě.cz na Facebooku