Co jsou fobie a proč vznikají

Fobie je psychiatrické onemocnění. Projevuje se jako nezvladatelný, většinou bezdůvodný strach z věcí, lidí, zvířat či různých situací. Nemocný si svůj strach zcela uvědomuje, ale nedokáže ho ovládnout vlastní vůlí.

Pokud člověk trpí fobií, s jejímž původcem se setkává v běžném životě, může ho jeho nemoc výrazně vyřazovat ze života. Znemožní mu vykonávat různé aktivity, naopak dělá věci, které se těm běžným naprosto vymykají.

K fobiím často patří obsese, což je nutkavá potřeba neustále kontrolovat prostředí a místo, kde se nemocný pohybuje, zda někde není zdroj jeho fobie. Takový člověk je neustále napjatý, vystrašený. Čím více všechno kontroluje, tím více potenciálního nebezpečí kolem sebe vidí.

Příčiny fobie

Příčina většiny fobií pramení v dětství. Fobie mohou být vyvolány opakovanými nepříjemnými zkušenostmi z dětství nebo spojením původce fobie se špatnou vzpomínkou. Tyto fobie se většinou s přibývajícím věkem zmírňují nebo mohou zcela vymizet.

Fobie může také vyvolat psychické trauma nebo psychické poruchy osobnosti.

Fobie mohou být dědičné. Větší sklon k fobiím mají všeobecně labilnější povahy.

Příznaky fobie

 • panický strach, strach ze smrti, strach ze zešílení
 • neklid
 • bušení srdce
 • zvýšená tepová frekvence
 • zvýšený krevní tlak
 • ztížené dýchání
 • třes
 • motání hlavy
 • návaly horka nebo chladu
 • mravenčení končetin - z nedostatku přijímaného kyslíku

Diagnostika fobie

 1. U postiženého fobií se vyskytují alespoň 2 příznaky fobie
 2. Postižený má silný strach a úzkost
 3. Úzkost se nevyskytuje v nepřítomnosti vyvolávajícího podnětu

Příklady fobií

V článku Časté fobie a jak je léčit na Zdravě.cz je podrobněji popsaná léčba fobií a také tyto nejznámější fobie: klaustrofobie, aerofobie, sociální fobie, agorafobie, arachnofobie. Nyní představíme několik dalších fobií, v některém z příštích článků popíšeme ostatní fobie.

Keraunofobie

Strach z bouřky, ze zasažení bleskem. Z bouřky má obavy velké množství lidí, člověk trpící keraunofobií je však při bouřce doslova ochromen. Pokud se mu stane, že ho bouřka zastihne venku, zmocní se ho těžko překonatelná panika.

Kynofobie

Strach ze psů. Psů se také bojí více lidí, avšak panický strach ze psů může člověku téměř znemožnit vycházení z bytu.

Xenofobie

Chorobný strach ze všeho cizího. Někdy bývá xenofobie zaměňována s rasismem, to je však omyl. Xenofobie je vůlí i rozumem těžko ovlivnitelná, rasismus je naprosto vědomý postoj.


Trpíte vy nějakou fóbií? Jak se ji snažíte zvládat

Co jsou fobie a proč vznikají patří do témat
 • Fobie Jitka 24.06.2017 20:55:25

  Jsem ráda, že se o fobii otevřeně hovoří. Bojím se uzavřených prostor, největší problém mám ve výtahu a v letadle. Na velké zámořské lodi jsem se ovládla. Ale výtah a letadlo to je hrůza.Bojím se i lítat, vždycky, když vidim letadlo nebo auto, uvidím rakev a jak tam umiram. Bojím se vice věci, výšek i lidí.Musím se hodně tlumit a ovládat. Ovšem nejhorší fobie co mám je tokofobie , fobie za bolesti a doktorů. Už od dětství vím, že bylo něco jinak.Byla jsem uzkostne dítě. Někdy se mi stane, ze i omdlim. Bíle odeny doktor,to jsou pro mě muka.Když vytahne jehlu, už obvykle ztrácím vědomí a krisi me...pri predstave tehotenstvi a te tortury zaverem, vim, ze by to byl muj konec...Zkouseli to lecit, nepovedlo se....S fobii, se da žít, ale vyhybat se tem podnetum je jako klickovat mezi kapkami deste.Je to vycerpavajici.

 • Trypofobie Ondřej 13.11.2015 20:26:33

  Trpím strachem z děr v kůži atd.. Zní to divně ale podívejte se na google obrázky.

 • neznám svoji fobii Nikola Kosíková 29.11.2014 08:04:11

  Dobrý den, já se hrozně moc bojím šneků, zkoušela jsem najít jaká je to fobie, ale nevím. Šneky nemůžu ani vidět a proto mám i strach z dešťů, protože po dešti vylézají a já se bojím jí ven kvůli těm šnekům. Jsou tak slizký a ty oči na obrázku je taky vidět nemůžu, a když nějakýhi vidím tak buď se mi o nich zdá noční můra nebo ještě než usnu mám je před očima... Prosím poraďte mi jak to léčit....

 • strach david 19.09.2011 13:11:27

  začínám se vždycky hrozně bát předtím než jedu do práce, nedokážu v klidu myslet na to, co si s sebou mám všechno vzít a tak, třes, napětí, neklid, jakmile pracuju, strach vymizí, mám strach i z lidí v práci. . .

  • Re: strach ondra 20.08.2012 23:02:41

   Ten samý pocit jsem měl i já, když jsem nastoupil do práce. Jak ses s tím vypořádal?Já jsem v té brigádě pak přestal dělat, protože jsem už nemohl. Nepomohlo mi ani utěšení z lidí.

 • fobie Katka 30.06.2012 14:36:15

  Mám fobii ale nevim jak s ní přestat

 • fobie Katka 30.06.2012 14:35:46

  Mám fobii ale nwm jak s ní přestat

 • fobie Marie 13.07.2011 22:23:35

  Mám fobii z námrazy,z náledí.M


Fobie a panika patří do témat

Adresář

Poradna na téma Fobie a panika

Diskutujte na téma Fobie a panika

Píšeme jinde
 • Gastromapa Lukáše Hejlíka: Restaurace Sůl & Řepa - ochutnejte špičkovou gastronomii ve Strakonicích

  Gastromapa Lukáše Hejlíka: Restaurace Sůl & Řepa - ochutnejte špičkovou gastronomii ve Strakonicích

  Nadšení, s jakým jsou zde pokrmy připravovány, poznáte po prvním soustu. Sůl & Řepa ve Strakonicích, to je česká kuchyně v moderním podání, ovšem s pořádnou dávkou nápaditosti. Zauzený pstruh, kari tvaroh a nakládané houby shitake, vše servírováno na říčním kameni. Hovězí jazyk tažený 30 hodin, ale třeba i úžasný crumble s čokoládovou pěnou, lesním ovocem a cukrovými lístky růže. Neodoláte!

 • BLOG ibezcukrutojde: Skvělé bezvaječné linecké cukroví

  BLOG ibezcukrutojde: Skvělé bezvaječné linecké cukroví

  Mám velkou radost, že se s Vámi mohu podělit o svůj první recept. Linecké cukroví bylo od malička moje asi nejoblíbenější vánoční cukroví. Tedy hned po vanilkových rohlíčcích. Jenže, když jsem před lety onemocněla a musela odstranit nejen lepek, ale též cukr a v podstatě všechny obiloviny musela jsem si pečení odpustit.Zdravě.cz na Facebooku