Nomofóbie - když mobily vládnou

Žijeme v době plné spěchu, povinností, stresu. Stále je nutné něco zařizovat a k tomu je bezesporu zcela nepostradatelným společníkem mobilní telefon. Závislost na něm již začíná být tak neúprosná, že se objevil termín nomofóbie - tedy strach z nedostupnosti mobilního telefonu a ukazuje se, že nejde o nijak raritní záležitost.

Vzpomínám si, jak dlouho jsem odolávala této éře mobilních telefonů a užívala si, že „mám něco extra" právě tím, že stále nejsem vlastníkem onoho zbožňovaného přístroje. Za čas to již ale přestalo být výhodné - všichni se ptají na vaše číslo, potřebují s vámi naléhavě mluvit a zjišťujete, že bez mobilu to nepůjde.

Dokážeme fungovat bez mobilu?

Myslím, že všichni jsme si velmi rychle přivykli a představa „nemobilního" života se nám již zdá zcela odtržená od reality. Je úžasné, jak rychle se tato věc stala naším velmi důvěrným společníkem. Vezměte si jen, kolik podstatných rozhovorů uskutečníte přes mobilní telefon a kolikrát denně jej vezmete do ruky. A jak rádi často zneužíváme toho, že sdělit něco takto nepřímo je o mnoho snazší než to udělat z očí do očí.

Říká se, že všechno má své klady i zápory a u lidských vynálezů je toto patrné na každém kroku. Cokoliv, co je na jedné straně k našemu užitku, může se za čas stát i závislostí či původcem samotné fóbie.

Strach z vybití mobilu

Slovo nomofóbie je zkrácenou verzí slov „no mobile phobia". Pro lidi, kteří tímto strachem trpí, vyvolává jen představa vybití baterie, prostého zapomenutí telefonu doma či prostoru, kde není signál, silnou stresovou reakci. Jako argumenty jsou uváděny, že člověk přece chce být v neustálém spojení se svými blízkými a nechce přijít o nějaký samozřejmě velmi podstatný hovor. Z průzkumů a dotazování mobilních uživatelů dokonce vyplývá, že strachem ze ztráty mobilního kontaktu trpí více než 13 miliónů Britů a odborníci odhadují, že nomofóbie může postihovat až 53 procent uživatelů mobilních telefonů.

Vypnutí mobilního telefonu v kině, divadle či na jiné obdobné události mně sice stále přijde samozřejmé, ale všimněte si, že téměř vždy se najdou tací, kteří to neudělají. Je to jen náhoda, opomenutí, mimořádná událost, protože má přijít podstatný hovor, nebo prostě strach z nedostupnosti mobilu?

Vzhledem k možnostem, které nám mobilní telefony nabízejí - jednoduše zjistit, kdo se nám pokoušel dovolat, když jsme měli mobil vybitý, byli jsme bez bez signálu, nebo jsme prostě jenom neslyšeli zvonění, jsou tyto obavy těžko pochopitelné.

Zhodnocení situace je na každém z nás, občas by ale nebylo špatné zamyslet se nad tím, kdy nám mobily slouží a kdy vládnou. I zde platí, že ten, kdo nás denně provází, je „dobrý sluha, ale zlý pán". Řečeno zcela jednodušše - osvobodit se lze tím, že čas od času dopřejeme i našim mobilům volno. Vlastně i sobě posloužíme tím, že si budeme moci užít chvíle nerušeného klidu a vychutnat si čas strávený s blízkými lidmi.

 

Dovedete si ještě představit život bez mobilu? Umíte jej vypnout ve chvílích, kdy je opravdu nevhodné, aby vás rušil?

 

Nomofóbie - když mobily vládnou patří do témat
 • Mobil novina 20.12.2010 13:37:46

  Mobil je dobrá věc, když dobře poslouží svému účelu, jinak je spíš pro zlost...Také ho nosím všude sebou, ale tam co se má vypínat, ho skutečně vypnu..jinak ho nevypínám ani v noci .. co kdyby někdo volal, že? Moje polovička ho má jen doma, nikam ho nenosí a na noc ho vypíná, myslím, že ho má naprosto zbytečně..ale jde s dobou ..:-)

 • mobily jiřinka 02.03.2010 13:34:26

  můj přítel je mobilní workoholik /a jiste není jediný/ mobily MÁ TŘI a počítač stále sebou,všude,do postele,vc,koupelna.,obchod,ba nka.....a samozřejmě nevypíná,co kdyby nekdo zvonil...už jsme byli i v poradně,náš vztah tím trpí,když ho lékař požádal o vypnutí mobilu na 10minut dostal přítel hysterický záchvat ,musela mu být píchnuta injekce na uklidnění.Na další pohovor už nešel není přece debil a i náš vztah zkončil,s takovým chlapem se žít nedá.

 • Mobily Dagmar 02.03.2010 12:44:00

  Já se mobilům taky dlouho vyhýbala, ale nakonec jsem podlehla a teď už si život bez mobilu neumím vůbec představit. A musím se přiznat, že patřím právě mezi ty, kteří mobil nevypínají ani tam, kde by se mělo.


Fobie a panika patří do témat

Adresář

Poradna na téma Fobie a panika

Diskutujte na téma Fobie a panika

Píšeme jinde
 • Vegetariánský tatarák krok za krokem

  Vegetariánský tatarák krok za krokem

  Tatarák na křupavé topince nebo čerstvé bagetce, kdo by odolal? Pokud hledáte variantu, která se chuťově podobá té masové, zkuste tento recept. Tatarák z avokáda je pikantní, chuťově výrazný a zachutná i těm, kteří nad vegetariánskými pokrmy ohrnují nos.

 • Recept na švestkové čatní krok za krokem

  Recept na švestkové čatní krok za krokem

  Čatní (chutney) je chuťově velmi výrazná omáčka pocházející z indické kuchyně, podává se k masu i zelenině. Základem je vždy ovoce a spousta koření. Tentokrát si ji připravíme ze švestek, jablek, pomerančové šťávy, skořice, chilli a zázvoru.Zdravě.cz na Facebooku