Budí ve vás společnost lidí strach?

Většinou máme tendenci vnímat kontakt s jinými lidmi jako běžnou součást života. Trávíme většinu času ve společnosti jiných lidí, někdy s nadšením, jindy spíše z povinnosti. U někoho však může právě společnost lidí vyvolávat nervozitu a napětí. Řeč je zde o nadměrném strachu ze sociálního kontaktu, pojmenovaném sociální fobie.

Jako hlavní příčina strachu zde bývá zmiňován strach z odmítnutí či kritiky. Člověk je přesvědčen o tom, že budí ve svém okolí špatný dojem, obává se toho, a tedy se raději vyhýbá situacím, kdy by mohlo dojít k hodnocení jeho vlastní osoby. Jedinec žije každodenně se strachem, co si o něm druzí pomyslí.

Sociální fobií trpí odhadem někdy během svého života 3-13% populace. Problémy často začínají v pubertě (nejčastěji v době mezi 14 a 20 lety), dotyčný se bojí ve společnosti jiných lidí mluvit, telefonovat, zpívat, mít proslovy atd. Obvykle je možné určit situace, kdy se člověk cítí lépe (např. mezi příbuznými) a kdy hůře. Strach vede ke snaze se takovým situacím vyhnout. To může vést až k sociální izolaci, stranění se společenským příležitostem, návštěvám atd.

Vznik fobie

Původ strachu není vždy zcela zřejmý. Jen málokdy se objeví jako přímý důsledek nepříjemného zážitku, např. výsměchu spolužáků. Častěji se projevuje po drobných sociálních neúspěších. Může také vzniknout při napodobování rodičovských vzorů. Jako další důvod je možné vidět nedostatek sociálních dovedností. Ty jedinec nezískal v prostředí, v němž vyrůstal.

Projevy sociální fobie

Mezi často zastoupené projevy patří např.:

 • strach z toho, že se druzí na vás dívají
 • strach z vlastního znemožnění se
 • strach z toho být středem pozornosti
 • strach z vlastního nepřirozeného chování
 • strach ze schůzí, setkání
 • strach mluvit před skupinou

Pocity lidí

V nepříjemné situaci člověk trpící sociální fobií pociťuje mnoho příznaků. Na ně lze učinit následující systematický pohled:

 1. tělesné příznaky: bušení srdce, třes, neklid, pocení
 2. chování: mlčení, schovávání se, zadrhávání v řeči, přešlapování
 3. subjektivní: sem lze zařadit typické myšlenky jedince (vysmějí se mi! Co budu dělat?), emoční stavy (strach, úzkost, stud) a vnitřní přesvědčení (zranitelnost, ztráta kontroly)
 4. důsledky: pokles sebedůvěry, vyhýbavé chování

U školáků je možné vidět strach před ústním zkoušením, což někdy může vést i k neúspěchům ve škole či k ukončení studia záměrně dříve (přestože zde jsou pro studium předpoklady). Později se objevují též pracovní obtíže, snaha vyhnout se neformálním setkáním s kolegy, strach z proslovů na schůzích, s vedením týmu atd. Lidé trpící těmito obtížemi mají často problémy nalézt partnera a zůstávají osamělí. Mohou se projevovat i obtíže v době, kdy je očekávatelné, že by se měli osamostatnit a oddělit se od svých rodičů.

Léčba sociální fobie

Pozitivním faktem je skutečnost, že sociální fobie patří mezi léčitelné poruchy. Existuje léčba pomocí léků či možnost léčby psychoterapií (užívána bývá zejména kognitivně-behaviorální terapie). Při léčbě se pracuje na tom, aby byl člověk schopen svou úzkost zvládat.

 

Pociťujete někdy strach ze společnosti jiných lidí? Máte zkušenost s tím, že tento strach u někoho překročí přijatelnou mez a lze jej označit za fobii?

Budí ve vás společnost lidí strach? patří do témat
 • aadadad 27.08.2017 22:09:45

  Dlouhé roky jsem já ani lékaři nevěděl název své nemoci. Mám ID3 již pět let jsem jsem nevyšel z domu, živí mne matka. Ani dnes mi nejsou schopni říct čím to trpím, prý těžší soc. fobie. Léčba kromě prášků a sezení ve skupině žádná, když tohle nezabere, nic jiného neexistuje. Nikde se o tom nemluví, nikdo neví že tohle existuje. Proto mám důchod, a na trvalo. Sousedi na paneláků ani nevědí že bydlím s matkou, nevidí mne, neslyší, myslí že syn bydlí šťastně někde jinde. Stydím se za to a tajím to, nikdy bych to nikomu nepřiznal. Tady jsem protože mám zase svou chvíli, hledám alternativní možnosti léčby a taky možnosti sebevraždy. Důchod je prima, nejsem náročný a na mé potřeby stačí ale po několika letech, vás to sžírá vnitřně.

 • SociálníFobie** Petr 04.07.2017 15:01:46

  Zdravím, nic ve zlém, ale pochybuji o tom, že se dá vyléčit. Trápím se nejen s ní roky. :/ Pěkné dny, Petr L.

 • John Smithe398 11.03.2017 12:19:07

  Enjoyed examining this, very good stuff, thankyou . While thou livest keep a good tongue in thy head. by William Shakespeare. bdkedakffeagbgad

 • anonim 04.01.2016 03:46:01

  Myslím, že trpím sociální fóbií. Je mi šesnáct, chodím na střední, ale nedokážu ze strachu ani napsat slohovku, protože se bojím, že bude špatná.
  Má kvuli strachu problémy ve škole, protože nedokážu ani odříkat referát.
  Nevím co mám dělat a s rodiči o tom mluvit nechci.

  • Re: Liliana 16.01.2017 11:13:10

   Ahoj anonime me je 21 a mam stejny problem cetla jsem tvuj koment a napadlo me ti napsat ze bychom si mohly otom vzajemne popovidat jestli chces?

 • Kuba 02.07.2015 17:51:01

  Sociální fobií bohužel trpím také, je to opravdu ošklivá porucha, nevím po pravdě proč mám někdy takový strach z lidí, ale myslím si, že hlavní roli k tomu přispěla šikana, kterou jsem prožil poslední 2. roky na základní škole. Denodenní výsměchy spolužáků, urážky, zesměšňování typu jsi nula, nic v životě pořádně nedokážeš, když máš takové známky apod. V té době jsem to nebral nějak osobně, je pravda, že mi byli odporní a měl jsem k nim odpor, ale jejich řeči jsem nebral nějak vážně. Ale po přechodu na střední jsem zhruba po dvou letech začal mít z lidí strach, přitom mi nic nedělali, ale nebylo mi mezi nimi dobře, navíc k nám do třídy chodili občas za spolužačkou sebevědomí borci, takže ti mi naháněli obrovský strach vždy když k nám do třídy přišli, přitom mi nikdy nic neudělali, ale můj mozek už sám od sebe aniž bych já chtěl vysílal pocity neklidu až mírně paniky, že jsem začal do školy málo chodit jen proto, aby se mi nestalo něco ošklivého.... Naštěstí pak se to trochu zmírnilo a školu jsem dokončil, takže mám výuční list, ale byla to hrůza a teď také při hledání zaměstnání, naštěstí rodina mě chápe, takže aspoň nějaké pozitivum :) .

 • fobie? Vilma 06.06.2011 17:37:15

  Můj manžel měl už od mladých let problémy s tím, když jsme měli jít na ples, do divadla, nebo měl něco důležitého v práci a pod. Měl žaludeční potíže, zvracel, trochu se mu třásly ruce, říkal tomu žaludeční neuróza. Postupem let (je mu 65) se žaludeční potíže vytrácely, skoro nikam nechodíme, ale ruce se mu třesou hodně, někdy vybryndá hrnek, skleničku, polévku ze lžíce. Při nakupování se u pokladny začne třást, aby co nejrychleji dal nákup na pult a pak do tašky, jako by propadal panice.
  Už víc než 2 roky se léčí na neurologii bez velkého efektu. Dostává prášky na uklidnění, neurolog mu předepisuje trimepranol 10mg (parkinsonovu nemoc vyloučil).
  Ráda bych věděla jestli to není sociální fóbie a kam by se měl jít léčit.

  • Re: fobie? Bubu 21.09.2011 11:48:04

   Ze sociální fobie jsem se začla léčit cca před 15i lety.Jít do obchodu nebo vlastně kamkoli bylo dosti obtížné téměř nereálné Dodnes pokud jdu do obchodu a očekávám frontu beru si čepici.Hodně mi to pomáhá vřele doporučuji.Stačí ten pocit že nejsem tolik na očích.

   • Re: Re: fobie? MIra 17.08.2014 20:17:27

    Dobrý den, po přečtení článku jsem zjistil, že trpím sociální fobií. Veškeré příznaky se shodují. Nevím na koho se obrátit, jak daný problém řešit. Prosím tedy o radu

   • Re: Re: fobie? lucie 24.05.2013 11:04:33

    Schovat se pod čepici může být vtipné řešení , ale hodně nepraktické v letních vedrech.

 • strach Nikola 18.03.2014 23:10:43

  Nevím jak začít... je mi 26 a trpím strachem z lidí. Ono by to nebylo tak hrozné, ale ještě do toho mě trápí červenání, zčervenám i když nemám pocit že se stydím, a to mi chodit mezi lidi taky moc nepomáhá. Do obchodu sama nedám ani ránu, to jsem raději o hladu než se přítel vrátí z práce. Už nevím co s tím...ale je na čase s tím začít asi něco dělat. Není b**é s tím jít někam za odborníkem?

 • Sociální fobie Katka 10.03.2014 09:05:13

  Antidepresiva teď užívám pátým dnem a přesně na tento problém. Často mívám i deprese ze sebe samotné. Nejsem schopná projevit svůj názor, i když je to ve škole potřeba. Často se bojím odpovědět, nezapojuji se do diskuze s lidmi.. A další. Zkoušela jsem to řešit jinak, bojovat bez jakýkoliv léků, ale marně. Doufám, že antidepresiva, které mám předepsané od lékaře mi alespoň trochu pomůžou. Samozřejmě se budu nadále snažit i jiným způsobem.
  Nikdy jsem nebyla pro užívání těchto léků, ale řekla jsem si, že zkusit se má vše.
  Účinek by se měl začít projevovat zhruba po dvou týdnech.

 • strach. martina 12.11.2011 09:26:42

  vubec posledni dobou nevim co se semnou deje.stačí kdyz vylezu ven z domu potkam sousedy a už to začína.pocení,svíraví pocit,strach co jim mam říct aby jsem se neznemoznila a sotva neco reknu si v hlave rikam bože co jsem to zase ríkala.zadrhávám řečí,nedovedu se soustredit na to co říkám,pletu páté pres deváte.já už si opravdu nevim rady.izoluji se od lidí jen abych s nimi nemusela mluvit,radeji zavřená doma.má nekdo podobne skušenosti,poradíte mi co s tím?zatím dekuji

  • Re: strach. lucie 24.05.2013 11:15:00

   Bylo by dobré udělat si analýzu vztahů které člověk má k jiným lidem včetně sousedů
   a zdůvodnit si svůj strach , se vším co si člověk umí vysvětlit se potom lépe vyrovnává ,tedy i se svým strachem.

 • LUCKA 16.07.2012 01:52:45

  já moc mezi lidi nechodím,jsem na materské a jsem matka samoživitelka,je mi 25 let,kdysi jsem neměla problém když jsme šly s kamarádkami někam ven na víno nebo se pobavit,bylajsem velmi společenský člověk,pakse minarodila dcera a styk s lidmi se omezil.
  když jsem se někdy dostala ven většinou jsem byla vystresovaná z toho že si mě každý prohlíži ,neexistovalo abych šla na wc sama,vdy sem nou musel někdo jít,ted nedávno sem byla zase venku,na diskotéce nejsem zvyklána velký počet lidí
  začalo to pocenim rukou,smrsknutým žaludkem pak točením hlavy a nakonec omdlením.mám strach že se to zas stanetřeba někde na ulici,nevím co dělat :-(

 • poradit Anonim 04.01.2010 22:48:59

  Mám dotaz měl sem autonehodu ,
  jako spolujezdec, ted sem stále doma po operaci tak asi 5 měsícu a další mě čekaj když jdu o vycházce ven malinko mezi lidi tak sem snich nesvůj mám trému a trošku strach když se na mě dívají nikdy sem to neměl, ale ted to pocituji poradíte mi.
  Moc ted mezi ně nechodím jen když potrebuji jít na kontrolů k lékaři urovná se mi to?

  • Re: poradit Lena 16.07.2011 00:37:13

   Je úplně normální cítit se trochu nesvůj, když po dlouhé době vyjdete mezi lidi, navíc po úrazu, tedy po značné změně v životě. Není nutné si ten "divný pocit" moc připouštět ani to příliš dramatizovat. Pokud to jen trochu jde, vyhledávejte společnost ostatních (i mimo rodinu) nebo s nimi aspoň telefonujte. Rozhodně se neizolujte od ostatních a projevujte o ně zájem.

 • rada Vlastimil Matal 06.01.2010 16:32:15

  uvažoval jsem o tom již dříve, ale po přečtení článku jsem si jistější že asi trpím touto poruchou... docela mi to způsobuje i problémy ve škole...
  kam bych se měl obrátit? jestli na psychiatra, tak neznáte nějaký způsob jak se tam "dokopat" ? nechci si připadat jako blázen...

  • Re: rada ja 11.03.2011 10:10:57

   Ve škole mi to děla taky velké problémy, mám hodně zameškaných hodin, učitelka zuří, hrozí vyloučení, ale já mam strach se tam ukázat...

 • procitnutí Miley 13.01.2010 19:57:00

  po přečtení tohohle článku sem si uvědomila, že to není nízké sebevědomí co mě trápí. Dokonce sem si i vybavila situaci kdy to mohlo vzniknout, moc hezký to nebylo:-( teď mám novou práci, kde musim hodně komunikovat s úplně cizími lidmi a ještě k tomu s každým zvlášť.. na nějakého psychiatra sem už taky pomyslela, ale doteď sem měla za to, že je to jen pro skutečně labilní lidi, a většina to tak taky bere. Nechci aby mě považovali za cvoka...

 • Léky Luke 16.12.2009 23:31:19

  To by mě zajímalo , kterými léky se to dá léčit ? :)

  • Re: Léky Misa 17.12.2009 13:46:27

   Pomocí léků bývají mírněny doprovodné projevy nemoci, tedy zejména deprese a úzkost - užívají se antidepresiva.


Fobie a panika patří do témat

Adresář

Poradna na téma Fobie a panika

Diskutujte na téma Fobie a panika

Píšeme jinde
 • Gastromapa Lukáše Hejlíka: Restaurace Sůl & Řepa - ochutnejte špičkovou gastronomii ve Strakonicích

  Gastromapa Lukáše Hejlíka: Restaurace Sůl & Řepa - ochutnejte špičkovou gastronomii ve Strakonicích

  Nadšení, s jakým jsou zde pokrmy připravovány, poznáte po prvním soustu. Sůl & Řepa ve Strakonicích, to je česká kuchyně v moderním podání, ovšem s pořádnou dávkou nápaditosti. Zauzený pstruh, kari tvaroh a nakládané houby shitake, vše servírováno na říčním kameni. Hovězí jazyk tažený 30 hodin, ale třeba i úžasný crumble s čokoládovou pěnou, lesním ovocem a cukrovými lístky růže. Neodoláte!

 • BLOG ibezcukrutojde: Skvělé bezvaječné linecké cukroví

  BLOG ibezcukrutojde: Skvělé bezvaječné linecké cukroví

  Mám velkou radost, že se s Vámi mohu podělit o svůj první recept. Linecké cukroví bylo od malička moje asi nejoblíbenější vánoční cukroví. Tedy hned po vanilkových rohlíčcích. Jenže, když jsem před lety onemocněla a musela odstranit nejen lepek, ale též cukr a v podstatě všechny obiloviny musela jsem si pečení odpustit.Zdravě.cz na Facebooku